Nieszczelne szambo – czym to grozi?
Dzisiaj poruszymy temat zbiorników bezodpływowych, potocznie zwanych szambem. Ścieki z domu jednorodzinnego to głównie fermentujące substancje organiczne, wśród których są też bakterie i wirusy chorobotwórcze!
Czym grozi posiadanie nieszczelnego szamba?
- Korzystanie z nieszczelnego szamba jest bardzo niebezpiecznym procederem – większość bakterii chorobotwórczych, wraz ze ściekami przedostaje się do gleby i wód podziemnych.
- Skażenie, które pojawi się wokół domu, jest wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w naszym ogródku.
- Bakteria E. Coli zwana pałeczką okrężnicy, wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu. Może jednak przyczynić się do wystąpienia niepożądanych dolegliwości, np.:
– zakażenia układu moczowego,
– zatrucia pokarmowego, jeśli spożyjemy na przykład wodę zakażoną bakterią,
– zapalenia płuc.
Obowiązkowa kontrola zbiorników
Warto wiedzieć, że za wyciek z nieszczelnego zbiornika bezodpływowego grozi odpowiedzialność prawna!
Rozszczelnianie zbiorników, jako sposób na pozbycie się ich zawartości jest działaniem niezgodnym z prawem, zagrożonym odpowiedzialnością z tytułu wykroczeń.
Kontrolą zbiorników bezodpływowych zajmują się gminy. W celu realizacji zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3, ust. 3 pkt 1, 2, 3) są zobowiązane utworzyć i prowadzić ewidencję zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Firma EkoDialog przeprowadza inwentaryzacje zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W przypadku zainteresowania przeprowadzeniem inwentaryzacji prosimy o kontakt. Więcej o inwentaryzacji przeczytasz tutaj.